top of page
  • Writer's pictureLenka

Ranná rutina podľa ajurvédy

Pojem “ayurveda” znamená v sanskrite ,,veda o živote“. Ajurvéda patrí k najstarším systémom medicíny na svete. V roku 1982 bola oficiálne uznaná Svetovou zdravotníckou organizáciou za ucelený medicínsky systém. Ajurvéda odporúča mnoho špeciálnych omladzovacích a detoxikačných terapií, pomocou ktorých sa telo uvedie do rovnováhy. Medzi dôležité kroky k zdraviu patrí aj ranná rutina. Ranná rutina podľa ajurvédy prináša oveľa viac energie a pohody po celý deň. Čítajte ďalej.

Ranná rutina podľa ajurvédy

Ranná rutina a jej význam v ajurvéde


Ranná rutina sa v ajurvéde popisuje ako dinacharya. “Dina” znamená deň a “acharya” nasledovať alebo učiteľ. Ranná rutina slúži na udržanie zdravia a rozvíja dobre vlastnosti človeka. Dinacharya slúži aj ako prevencia. Prinášame vám 8 jednoduchých krokov, ktoré sa oplatí začleniť do každého rána. Stačí začať s jedným alebo dvoma krokmi a postupne pridávať ďalšie :)

  1. Denný režim začíname vstávaním pred 6tou hodinou. Ideálne 1 hodinu pred východom slnka. Tento čas je veľmi priaznivý pre duchovný pokrok, nazýva sa Brahma muhurta. Je to čas, kedy sa prebúdza celá príroda a kedy vtáky svojím spevom vítajú nový deň. Po zobudení by sme sa mali pozerať na priaznivé predmety, napr. na prebudzajúcu prírodu a venovať sa meditácii.

  2. Ráno začíname čistením jazyka pomocou škrabky. Cez noc sa telo detoxikuje a na jazyku vzniká sivastý povlak. Používa sa medená škrabka pre Vátu a Kaphu. A strieborná škrabka pre Pittu (škrabky kúpite online cez ajurshop).

  3. Potom nasleduje čistenie zubov a ústnej dutiny. Ajurvéda odporúča používať prírodné zubné pasty s obsahom neemu (overená je supirivicky, ktorú tiež kúpite online cez ajurshop).

  4. Pokračujeme mlganím oleja. Ide o prevaľovanie oleja v ústach po dobu 15 až 20 minút. Potom sa tento olej vypľuje. Aké má mlganie oleja účinky? Niektoré toxíny sa viažu iba na tuk. Olej zároveň remineralizuje zuby. Ideálny je kokosový alebo sezamový olej. Všetko o mlganí oleja si môžete prečítať v tomto článku.

  5. Počas mlgania oleja si môžeme umyť tvár vlažnou vodou. Na tvár sa môžu aplikovať aj rôzne ílové masky alebo kvalitná ružová voda. Umývaním tváre sa vyrovnáva bioelektrizmus hlavy.

  6. Veľmi dôležitá je očista hrubého čreva. Ráno sa zbavujeme odpadových látok (malá aj veľká potreba). Niekto ide ráno automaticky na toaletu ešte pred začatím rannej rutiny a niekto zas potrebuje nejakú pomoc. Skvelá pomoc je vypiť pol litra teplej prevarenej vody s trochou citrónovej šťavy alebo s Triphalou. To uvoľní peristaltiku do 15 až 45 minút. Po vyprázdnení ajurvéda odporúča teplú sprchu.

  7. Potom nasleduje preplach nosa slanou vodou. Je to čistiaca technika, ktorú jogíni v Indii používajú už niekoľko tisíc rokov a dnes sa dostala do povedomia medzi tých, ktorí trpia alergiami, častými zápalmi dutín či sezónnymi prechladnutiami. K preplachu nosa postačí špeciálna konvička na preplach nosa a soľ. Soľ sa rozpustí v 38 °C vode, zamieša a obe nosné dierky prepláchneme s predklonenou a mierne vytočenou hlavou. Všetko o preplachu nosa slanou vodou si môžete prečítať v tomto článku.

  8. Po výplachu nosa si môžeme do každej nosnej dierky nakvapkať olej. Ideálne 3 až 5 kvapiek do každej nosnej dierky. To napomáha pri liečbe suchej sliznice nosa (Váta: sezamový olej alebo ghí, Pitta: slnečnicový alebo kokosový olej. Kapha: puškvorec olej).

Ranná rutina podľa ajurvédy

Ranná rutina podľa ajurvédy

A hurááá…rannú rutinu máme za sebou. Teraz si len vyberme oblečenie z prírodných materiálov, ktoré telu umožňuje slobodne dýchať a vychutnávať si energiu z rannej rutiny počas celého dňa. Po rannej rutine si môžeme dopriať jogu. Joga zlepšuje krvný obeh, spomaľuje proces starnutia, posilňuje náš imunitný systém, zvyšuje energiu a odolnosť, zlepšuje spánok či udržuje kvalitu kostí. Doprajme si aj zdravé, ľahké raňajky a užime si deň :)


TIP: Zaujíma vás ajurvéda? Spoznajte všetky princípy ajurvédy v kurze: Online ajurvéda pre moderného človeka. Vďaka kurzu rýchlo pochopíte princípy ajurvédy a budete ich vedieť aplikovať na sebe aj svojej rodine. Vaše poznatky môžete prehĺbiť ajurvédskou diagnostikou.


Článok je len informatívny a nenahrádza odborné vyšetrenie lekárom, ani nemá za cieľ navádzať na zanedbanie či nenasledovanie pokynov lekárov. Napriek tomu verím, že vám priniesol mnoho zaujímavých informácií. Pre viac zaujímavých tipov sledujte stránku Ajurvedar na Facebooku a na Instagrame.Comments


bottom of page