top of page
 • Writer's pictureLenka

Džala néti - preplach nosa slanou vodou

Počuli ste už o technike Džala néti alebo o preplachu nosa slanou vodou? Rovnako ako si čistíme zuby každý deň, veľa jogínov vykonáva aj každodenný preplach nosa na udržanie dobrého fyzického a duchovného zdravia. Prečítajte si celý zaujímavý článok o veľmi účinnej terapii.

Džala néti - preplach nosa slanou vodou

História Džala néti


Väčšina ľudí pozná len ajurvédsky detox zvaný Panchakarma. Vedeli ste, že aj v joge existuje podobný detox a že preplach nosa slanou vodou je jeho súčasťou? Džala néti je jednou zo šiestich čistiacich techník, nazývaných v joge Shatkarma (sú podrobne popísané v diele „Hathajoga Pradipika“). Všetkých 6 techník prispieva k zdravému fungovaniu tela. Fungujú na princípe „prevencia je lepšia ako liečba“, teda ide o preventívne odstraňovanie toxínov a blokád. Sharkarma obsahuje 6 metód očisty tela:

 • Neti (čistenie nosových priechodov)

 • Dhauti (prečistenie tráviaceho traktu)

 • Basti (čistenie hrubého čreva)

 • Trataka (cvičenie pri pohľade na sviečku)

 • Nauli (masáž brucha)

 • Kapalabhati (technika Pránajámy)

Názov “Džala néti” pochádza zo sanskritu a v doslovnom preklade znamená „čistenie vodou“. Ide o prastarú prax, ktorú vykonávajú jogíni na prečistenie nosových ciest. Vykonávanie džala néti znamená použitie špeciálnej konvičky naplnenej slanou vodou izbovej teploty, ktorá sa preleje cez obe nosné dierky.


TIP: Džala néti je dôležitou súčasťou rannej rutiny podľa ajurvédy. Ako prebieha ajurvédska ranná rutina? Dozviete sa v zaujímavom článku.

Džala néti - preplach nosa slanou vodou

Výhody Džala néti


Preplach nosa slanou vodou jogíni v Indii používajú už niekoľko tisíc rokov a dnes sa dostal do povedomia medzi tých, ktorí trpia alergiami, častými zápalmi dutín či sezónnymi prechladnutiami. Pravidelný preplach prináša telu mnoho benefitov:

 • rýchla úľava od upchatých dutín, prechladnutia a alergií

 • pomáha pri spánku a chrápaní

 • zmierňuje tinitus (pískanie v ušiach)

 • priaznivo pôsobí pri migrénach a bolestiach hlavy

 • zlepšuje zrak a čuch

 • odvádza prebytočné teplo z tela

 • môže zmierniť príznaky astmy a uľahčiť dýchanie

 • zlepšuje kvalitu meditácie

 • zlepšuje sústredenie

Čo potrebujete na preplach nosa?

 • Špeciálnu konvičku na preplach nosa (néti pot). Na trhu nájdete plastové, kovové a porcelánové konvičky. Každá z nich má svoje prednosti. Ak často cestujete, vsaďte na plastovú verziu, ktorá sa jednoducho prenáša a je nerozbitná. Ak chcete konvičku používať hlavne doma, vsaďte na kvalitnú medenú verziu (kúpite online cez ajurshop).

 • Kvalitnú himalájsku alebo morskú soľ.

Džala néti - preplach nosa slanou vodou

Preplach nosa slanou vodou postup

 1. Naplňte špeciálnu konvičku teplou vodou, pridajte soľ a dôkladne zamiešajte. Teplota vody by mala byť 38-40°C. Na 1 liter vody stačí 1 ČL soli.

 2. Ohnite hlavu nad umývadlo a jemne vložte vyústenie konvičky do pravej nosnej dierky (čo ju následne uzavrie). Predkloňte hlavu mierne dopredu a súčasne nakloňte hlavu doľava, aby voda mohla vytiecť z ľavej nosnej dierky. Dýchanie prebieha cez otvorené ústa. Nalejte približne polovicu obsahu konvičky cez pravú nosovú dierku.

 3. To isté vykonajte na druhú stranu. Jemne vložte vyústenie konvičky do ľavej nosnej dierky a nakloňte hlavu doprava, aby voda mohla vytiecť cez pravú nosnú dierku. Po dokončení vyfúknite všetku zvyšnú vodu z oboch nosných dierok (fúkajte cez nosné dierky vždy striedavo, nie naraz).

 4. Na záver ešte jemne vyfúknite 3-5 krát cez každú nosovú dierku, pričom druhú nosovú dierku držte zatvorenú (ako pri smrkaní). Je dôležité, aby počas tohto procesu zostali ústa otvorené, aby sa zabránilo vniknutiu vody do uší.

Džala néti - preplach nosa slanou vodou

Na čo si dať pozor?

 • Dbajte na to, aby ste si po výplachu poriadne vysušili nos a aby z nosných dierok dôkladne vyšla všetka voda.

 • V zime je dôležité, aby vznikla prestávka medzi výplachom nosa a odchodom do chladného zimného počasia aspoň 30 minút.

 • Večer robte výplach nosa min. 2 hodiny pred spaním.

 • Pravidelne čistite svoju konvičku na preplach nosa.

 • Vodu môžete prevariť alebo prefiltrovať, ale uistite sa, že je sterilná . Ak to tak nie je, môžete spôsobiť viac škody ako úžitku.

Najčastejšie otázky k výplachu nosa


1. Kedy počas dňa je najlepšie robiť preplach nosa slanou vodou?

Techniku je dobré vykonávať preventívne každé ráno ako súčasť rannej rutiny. Môže sa vykonávať aj večer, ale najväčší úžitok prinesie práve ráno :) Počas choroby (nachladenie, nádcha) si môžete preplachovať nos aj 3-krát denne.


2. Môžu preplach nosa vykonávať tehotné ženy?

Technika je vhodná aj pre tehotné ženy. Prudké vydychovanie zvyškov vody by však budúce mamičky po výplachu nemali robiť. Stačí jemnučké vysmrkanie a dodržiavanie predpísaných prestávok medzi terapiou a spánkom a terapiou a prechádzkami v zimnom počasí.


3. Čo robiť, ak nos počas výplachu krváca?

Pri krvácaní z nosa je potrebné konzultovať vyplachovanie nosa s lekárom.


4. Čo robiť, ak preplachovanie nosa páli?

Ak vás preplachovanie páli, je to problém vysokej teploty vody alebo nedodržania koncentrácie soli. Upravte si to podľa návodu alebo narieďte podľa vlastnej intuície.


5. Čo robiť, ak nevyteká voda von z nosa?

Ak máte nádchu, pred výplachom si vyfúkajte nos. Ak pri procedúre steká voda do hrdla a nevyteká von, je treba viac predkloniť hlavu a pritiahnuť bradu ku kľúčnej jamke. Ak terapiu robíte napríklad počas nádchy, môže byť problémom opuchnutá sliznica nosa. Slaná voda má na opuchnutú sliznicu veľmi priaznivý vplyv. Preto podržte slanú vodu v tej nosnej dierke, v ktorej je problém a chvíľu počkajte.


6. Môžu robiť preplach nosa aj deti?

Deti do 7. rokov môžu vykonávať preplach nosa iba pod dohľadom dospelého človeka.

Džala néti - preplach nosa slanou vodou

TIP: Zaujíma vás ajurvéda? Spoznajte všetky princípy ajurvédy v kurze: Online ajurvéda pre moderného človeka. Vďaka kurzu rýchlo pochopíte princípy ajurvédy a budete ich vedieť aplikovať na sebe aj svojej rodine. Vaše poznatky môžete prehĺbiť ajurvédskou diagnostikou.


Článok je len informatívny a nenahrádza odborné vyšetrenie lekárom, ani nemá za cieľ navádzať na zanedbanie či nenasledovanie pokynov lekárov. Napriek tomu verím, že vám priniesol mnoho zaujímavých informácií. Pre viac zaujímavých tipov sledujte stránku Ajurvedar na Facebooku a na Instagrame.Comments


bottom of page