top of page
 • Writer's pictureLenka

Čo je oil pulling alebo mlganie oleja?

Oil pulling alebo mlganie oleja je v ajurvéde veľmi dôležitou súčasťou rannej rutiny. Okrem čistenia zubov, používania zubnej nite a čistenia jazyka je mlganie oleja bezpečným a účinným bonusom k zdravej ústnej hygiene. Povedzme si v článku prečo.

mlganie oleja

Ako pôsobí mlganie oleja na ústnu dutinu?


Západná medicína aj ajurvéda používajú jazyk ako dôležitý diagnostický nástroj. V skutočnosti je ústna dutina hostiteľom pre viac ako 600 rôznych druhov baktérií. Mnohé z týchto baktérií sú nevyhnutné pre zdravý orálny mikrobióm. A mnohé môžu naopak spôsobiť problémy – zubný kaz, zápach z úst či zápal ďasien.


Zaujímavosťou je, že baktérie sú jednobunkové organizmy, uzavreté lipidovou membránou. Tieto baktérie sú počas mlgania oleja priťahované k lipidovej štruktúre oleja, naviažu sa naň a potom sa jednoducho vyplavujú vypľutím oleja. Mlganie oleja je časom overená metóda na zlepšenie ústnej hygieny, ktorú schvaľujú nielen ajurvédski praktici, ale aj západní lekári, vedci a zubári. V ajurvéde je mlganie oleja známe pod pojmom gandusha :)


Mlganie oleja postup

 1. Začnite tým, že vložíte do úst 1 polievkovú lyžicu oleja.

 2. Pohybujte olejom po oboch stranách úst a pred, za a cez zuby.

 3. Pokračujte prevaľovaním oleja v ústach po dobu 15-20 minút, kým olej nezriedne (na začiatok skúste aspoň 5 minút, časom si na to zvyknete a 20 minút nebude problém).

 4. Olej vypľujte do odpadkového koša alebo na toaletu (nie do odtoku, aby ste predišli upchatiu odtoku). Olej neprehĺtajte!

 5. Vypláchnite ústa teplou vodou.

TIP: Mlganie oleja je dôležitou súčasťou ajurvédskej rannej rutiny. Zoznámte sa s ňou.

mlganie oleja

Aký olej je vhodný?

 • Sezamový olej – tradične sa mlganie vykonáva so sezamovým olejom, je známy ako „kráľ olejov“ vďaka svojej bohatej nutričnej hodnote a všestrannosti

 • Kokosový olej – má prirodzené antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové vlastnosti, ktoré pomáhajú znižovať škodlivé baktérie v ústach

Mlgania oleja účinky

 • redukcia škodlivých baktérií

 • svieži dych

 • zníženie zápachu z úst

 • zdravé zuby a ďasná

 • znížené riziko zubného kazu

 • boj proti zubnému kazu

 • podpora detoxikácie

 • belšie zuby

Podľa ajurvédy by sa mlganie oleja malo praktizovať každé ráno ako súčasť ajurvédskej rannej rutiny. Mlganie oleja nemá žiadne vedľajšie účinky. Majte na pamäti, že mlganie však nenahrádza tradičnú ústnu starostlivosť. Správne čistenie zubov kefkou a zubnou niťou je nevyhnutné pre dobré zdravie ústnej dutiny.

mlganie oleja

TIP: Zaujíma vás ajurvéda? Spoznajte všetky princípy ajurvédy v kurze: Online ajurvéda pre moderného človeka. Vďaka kurzu rýchlo pochopíte princípy ajurvédy a budete ich vedieť aplikovať na sebe aj svojej rodine. Vaše poznatky môžete prehĺbiť ajurvédskou diagnostikou.


Článok je len informatívny a nenahrádza odborné vyšetrenie lekárom, ani nemá za cieľ navádzať na zanedbanie či nenasledovanie pokynov lekárov. Napriek tomu verím, že vám priniesol mnoho zaujímavých informácií. Pre viac zaujímavých tipov sledujte stránku Ajurvedar na Facebooku a na Instagrame.Σχόλια


bottom of page