top of page
  • Writer's pictureLenka

Pitta dóša a letné obdobie

Keď prídete do kontaktu s ajurvédou, ako prvé sa zoznámite s tromi dóšami - Váta, Pitta a Kapha. V organizme majú dóše svoju úlohu – Váta je energiou pohybu, Pitta je energiou premeny a Kapha je energiou rastu a spájania. Pozrime sa bližšie na Pitta dóšu a letné obdobie, ktorému Pitta vládne.

Pitta dóša

Dóšická teória - Čo je Pitta dóša a ako sa prejavuje?


Podľa ajurvédy je každý človek tvorený kombináciou piatich prvkov: priestor, vzduch, voda, oheň, zeme. Tieto prvky sa v tele spájajú a vytvárajú tri typy energií nazývané dóše – Váta, Pitta a Kapha. Tak ako má každý človek odlišné odtlačky prstov, má aj individuálnu dóšu, konštitúciu. Teda špecifickú kombináciu fyzických, mentálnych a emocionálnych charakteristík.


Predstavte si bublajúci hrniec s horúcou, kyslou a pikantnou polievkou – to je povaha Pitty. Pitta je ohnivá dóša a riadi metabolizmus a transformáciu v tele.

Pitta dóša

Charakteristika Pitta dóše


Ohnivý typ Pitta sa vyznačuje bystrým intelektom. Sú to rodení vodcovia, prekypujúci energiou a silou so sklonom byť perfekcionistami. Pitty milujú výzvy, či už profesionálne alebo športové. Majú atletickú postavu a silnú ohnivú energiu. Ruky a nohy nemajú nikdy studené, dokonca ani v zime. Typy Pitta milujú sladké jedlá rovnako aj horkú chuť. A maju radi studené nápoje.

váta pitta kapha

Čo sa stane v prípade zvýšenia Pitty?


Príznaky a symptómy Pitta nerovnováhy sú priamo spojené s vlastnosťami Pitta dóše: ohňom a vodou. Pitta riadi trávenie a metabolizmus, takže oheň môže vzplanúť najskôr v tenkom čreve a žalúdku – hlavných miestach Pitty v tele – pri poruchách trávenia, pálení záhy alebo hnačke. Medzi ďalšie príznaky Pitta nerovnováhy patria hnev, bolesti hlavy, návaly tepla.


Každá dóša prevláda aj v určitej časti dňa a v určitom ročnom období. V ajurvédskej praxi je dôležité poznať rytmy prírody, vedieť sa s nimi pohybovať a prispôsobovať sa im. Obdobie Pitty je leto, preto sa v lete začína aj u každého človeka začína prirodzene zvyšovať Pitta (môžeme mať problémy s návalmi tepla, akné a inými kožnými problémami, zápalmi či pálením záhy). Ajurvédska medicína ponúka niekoľko účinných spôsobov, ako vyvážiť prebytok Pitty a začať počas tohto obdobia prosperovať.

Pitta dóša

Harmonizácia Pitty


Existuje mnoho jednoduchých spôsobov, ako udržať svoj vnútorný oheň pod kontrolou. Horúcu, ostrú a intenzívnu povahu Pitty môžete vyvážiť protikladnými kvalitami pokoja, chladu a umiernenosti. Je vhodné minimalizovať korenené, príliš slané a kyslé jedlá, ako je alkohol, chilli a citrusové plody. A zaradiť do stravy ochladzujúce potraviny - zeleninu a obilniny a nápoje (nie však ľadové). Pittám padnú vhod outdoorové aktivity mimo priameho slnka, ideálne v chladných horách.

  • Vyhnite sa nadmernému teplu.

  • Vyhnite sa nadmernému olejovaniu.

  • Obmedzte príjem soli a pikantných jedál.

  • Jedzte chladivé, málo korenené jedlá, ideálna je vegetariánska strava.

  • Cvičte počas chladnejšej časti dňa, ideálne ráno pred východom slnka.

ajurvédska strava

TIP: Zaujíma vás ajurvéda? Našli ste sa v Pitta dóši? Spoznajte všetky princípy ajurvédy v kurze: Online ajurvéda pre moderného človeka. Vďaka kurzu rýchlo pochopíte princípy ajurvédy a budete ich vedieť aplikovať na sebe aj svojej rodine. Vaše poznatky môžete prehĺbiť ajurvédskou diagnostikou.


Článok je len informatívny a nenahrádza odborné vyšetrenie lekárom, ani nemá za cieľ navádzať na zanedbanie či nenasledovanie pokynov lekárov. Napriek tomu verím, že vám priniesol mnoho zaujímavých informácií. Pre viac zaujímavých tipov sledujte stránku Ajurvedar na Facebooku a na Instagrame.Comments


bottom of page