top of page
  • Writer's pictureLenka

Hormonálna rovnováha s ajurvédou

Vedeli ste, že hormóny ovplyvňujú náladu, energiu, chuť do jedla, metabolizmus a celý reprodukčný systém? Hormóny sú vlastne chemickí poslovia vylúčujúci sa do krvi a pôsobiaci na dôležité funkcie v tele. Ako sa dá dosiahnuť hormonálna rovnováha s ajurvédou? Dozviete sa v článku.

hormonálna rovnováha

Čo sú to hormóny?


V starých ajurvédskych textoch môžeme pojem hormóny iba odvodiť, pretože slovo „hormón“ sa objavilo až v roku 1905. Hormón objavil Ernest Starling. Hormóny sú chemickí poslovia, vylučujú sa do krvi a prenášajú sa do orgánov a tkanív tela, aby vykonávali svoje funkcie. Ovplyvňujú trávenie, metabolizmus, dýchanie, tkanivá, zmyslové vnímanie, spánok, vylučovanie, laktáciu, stres, rast a vývoj, pohyb, rozmnožovanie aj náladu. Existuje mnoho druhov hormónov, ktoré pôsobia na rôzne telesné funkcie a procesy. Pre jednoduchosť si ich môžeme predstaviť v 3 hlavných kategóriách⁠:


● Vývoj a rast: hormóny štítnej žľazy, ktoré regulujú metabolizmus a telesné funkcie

● Pohlavné hormóny: estrogén, testosterón, progesterón, FSH, LH⁠

● Stresové hormóny: adrenalín, kortizol a DHEA, ktoré následne ovplyvňujú inzulín a metabolizmus


Príznaky hormonálnej nerovnováhy


Keďže hormóny zohrávajú kľúčovú úlohu v mnohých telesných procesoch, nerovnováha sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi. Tu sú niektoré bežné príznaky hormonálnej nerovnováhy:


● únava

● vypadávanie a rednutie vlasov

● priberanie

● pocit chladu alebo tepla (typické návaly)

● suchá koža

● problémy s krvným cukrom

● chuť na sladké

● nadúvanie

● ťažkosti so spánkom

● zápcha

● nepravidelná menštruácia

● bolestivá alebo silná menštruácia

● nízke libido

● akné

● PMS

● bolesti hlavy

hormonálna rovnováha

Čo spôsobuje hormonálnu nerovnováhu?


Najčastejšou príčinou hormonálnej nerovnováhy sú:


● stres

● kofeín a stimulanty

● alkohol

● črevná nerovnováha

● nedostatok živín

● nadmerné cvičenie

● nerovnováha štítnej žľazy

● dysfunkcia pečene

● problémy s cukrom v krvi

● nedostatok odpočinku

● rýchly životný štýl

● nespracovaná trauma

● environmentálne toxíny


hormonálna rovnováha

Ajurvédsky a hormonálna rovnováha


“Ajurvéda už tisíce rokov vie, že kľúčom k zdraviu je rovnováha.”


Ajurvéda v podstate učí, že na regulovanie hormónov, je potrebné vniesť do života rovnováhu. Hormóny sa dostanú do rovnováhy, keď sa život dostane do rovnováhy. Pri aktuálnej nerovnováhe je podľa ajurvédy dôležité stanoviť prirodzenú konštitúciu človeka a stav jeho nerovnováhy. Potom posilniť trávenie a podporiť odstraňovanie toxínov. Nakoniec telo vyživiť vyváženou stravou primeranou konštitúcii a ročnému obdobiu.


Dôležité je prehodnotiť postoj a životný štýl, vrátiť sa k prírode: nasledovať cirkadiánny rytmus Zeme pre regeneračný spánok, jedenie, dýchanie, pohyb. A zároveň obmedziť nadmerné stimuly a modré svetlo narúšajúce tvorbu hormónov počas večerov. Potom sa musíme pozrieť na to, čo, ako a kedy jeme, pretože strava má obrovský vplyv na celé trávenie. Naštartovanie tráviaceho ohňa je jednou z najcennejších vecí, ktoré môžeme pre celkovú pohodu urobiť. V praxi to tiež znamená uprednostňovať dobre uvarené jedlá vyrobené z

čerstvých, miestnych, sezónnych, zodpovedne získavaných surovín a zoznámiť sa s nekompatibilnymi potravinami (napr. mliečne výrobky s kyslým ovocím).


Dobré je taktiež zahrnúť do stravy adaptogény. Adaptogénne bylinky pomáhajú prelomiť stres pôsobením na hormóny a endokrinný systém, konkrétne na hypotalamus, hypofýzu a nadobličky, ktoré riadia hormonálne a fyziologické reakcie na stres. Byliny s adaptogénnymi vlastnosťami zvyšujú výdrž a pomáhajú telu adaptovať sa na stres. Ashwagandha a Shatavari sú ajurvédske príklady adaptogénov, ktoré môžu výrazne podporiť prirodzené energetické

rezervy tela. Pred užívaním sa poraďte s ajurvédskym terapeutom, aby ste zistili, aké bylinky sú pre vás najvhodnejšie.

hormonálna rovnováha

TIP: Zaujíma vás ajurvéda? Spoznajte všetky princípy ajurvédy v kurze: Online ajurvéda pre moderného človeka. Vďaka kurzu rýchlo pochopíte princípy ajurvédy a budete ich vedieť aplikovať na sebe aj svojej rodine. Vaše poznatky môžete prehĺbiť ajurvédskou diagnostikou.


Článok je len informatívny a nenahrádza odborné vyšetrenie lekárom, ani nemá za cieľ navádzať na zanedbanie či nenasledovanie pokynov lekárov. Napriek tomu verím, že vám priniesol mnoho zaujímavých informácií. Pre viac zaujímavých tipov sledujte stránku Ajurvedar na Facebooku a na Instagrame.


Bình luận


bottom of page