top of page
 • Writer's pictureLenka

Ashwagandha ako najlepšie nervové tonikum proti stresu

Ak bývate často v strese, ajurvédsky lekár vám pravdepodobne odporučí užívať Ashwagandhu. Ide o veľmi obľúbenú ajurvédsku bylinku, ktorá ukľudňuje telo, harmonizuje myseľ a dodáva človeku silu. Prečítajte si viac o adaptogénnej ajurvédske bylinke proti stresu.

Ashwagandha

Ajurvédske vlastnosti: V= P+ K=


Prečo je Ashwagandha taká obľúbená?


Ashwagandha (Withania somnifera) je známa ako „indická zimná čerešňa“ alebo indický ženšen,“. V sanskrte “ashwa” znamená „kôň“ a “gandha” znamená” „vôňa“. Jej koreň má konskú vôňu a hovorí sa, že ak užívame Ashwagandhu, budeme mať silu ako kôň.


Ashwagandha sa v ajurvédskej medicíne používa na zvýšenie energie, zlepšenie celkového zdravia a zníženie napätia v tele. Ashwagandha je klasifikovaná ako adaptogén, čo znamená, že zvyšuje odolnosť tela voči stresu. Jej adaptogénne účinky sú hlavným dôvodom, prečo ju ľudia v dnešnej zrýchlenej dobe vyhľadávajú.


Rada: Je dôležité poznamenať, že užívanie Ashwagandhy neodstráni úplne stres, ale pomôže cítiť sa pohodlnejšie a uvoľnenejšie s väčšou dávkou energie :)

Ashwagandha

Ashwagandha a jej účinky

 • Pomáha pri strese a úzkosti: Ashwagandha pomáha telu vyrovnať sa so stresom tak, že znižuje uvoľňovanie kortizolu, čo je hlavný stresový hormón v tele. Ako adaptogén tiež zlepšuje odolnosť tela a odolnosť voči stresu.

 • Zvyšuje energetickú hladinu: Ashwagandha zvyšuje hladinu energie v tele a znižuje únavu aj u ľudí s chronickým únavovým syndrómom.

 • Zlepšuje pamäť a výdrž: Ak máte problémy so zvládaním každodenných úloh, potom je Ashwagandha skvelým riešením. Ashwagandha umožňuje telu udržiavať životnú energiu počas dňa a skvele zlepšuje kognitívne funkcie mozgu.

 • Zvyšuje libido: Zatiaľ čo vysoké hladiny kortizolu potláčajú sexuálnu túžbu, Ashwagandha kortizol znižuje a pôsobí ako prírodné afrodiziakum pre mužov i ženy.

 • Reguluje hladinu cukru v krvi: Ashwagandha stabilizuje hladinu cukru v krvi, znižuje hladinu cukru v krvi, keď je príliš vysoká, alebo ju zvyšuje, ak je príliš nízka. Toto je príklad adaptogénneho účinku byliny.

 • Podporuje zdravé srdce: Ashwagandha má množstvo výhod pre srdce, vrátane zníženia vysokého cholesterolu, vysokého krvného tlaku, zmiernenia bolesti na hrudníku a rôznych iných srdcových problémov.

 • Posilňuje imunitu: Našu imunitu denne vyčerpáva viacero faktorov. Ashwagandha výrazne zlepšuje aktivitu prirodzených imunitných buniek, ktoré bojujú s infekciou.

 • Pomáha pri nespavosti: Ashwagandha má vlastnosti navodzujúce spánok. Vyskúšajte teplú šálku mlieka s práškom Aswagandhy pred spaním, aby ste sa uvoľnili a lepšie spali.

 • Podporuje budovanie svalov: Ashwagandha pomáha pri budovaní svalovej hmoty, preto je obľúbeným doplnkom mnohých športovcov. Dokonca je prirodzeným doplnkom pre revitalizáciu a regeneráciu tela.

Ashwagandha

Ako užívať Ashwagandu?


Ak chcete využiť výhody Ashwagandhy, nájdete ju vo forme prášku, kapsúl, čaju či tinktúry. Pred užívaním sa vždy riaďte pokynmi na obale produktu.

 • ​​Zníženie stresu a úzkosti: pri veľkom napätí sa odporúča užívať 500-600 mg Ashwagandhy denne najmenej jeden mesiac

 • Na zníženie hladiny cukru v krvi: Ashwagandha môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi už pri dávkach 250 mg denne

 • Na zvýšenie svalového rastu a sily: denné dávky 500 mg Ashwagandhy môžu poskytnúť zvýšenie svalovej hmoty a sily už za 8 týždňov

 • Na zníženie zápalu a pomoc v boji proti infekcii: odporúčané sú doplnky s obsahom najmenej 250 mg Ashwagandhy

 • Na posilnenie pamäte: konzumácia 500-600 mg Ashwagandhy denne podporuje lepšiu pamäť a kognitívne funkcie mozgu

Ashwagandha

Ashwagandha a vedľajšie účinky


Zatiaľ čo vedľajšie účinky Ashwagandhy sú minimálne, niektorí ľudia sa môžu pri užívaní stretnúť s týmito vedľajšími účinkami:

 • Tráviace ťažkosti

 • Hnačka

 • Nevoľnosť

Kontraindikácie pri užívaní Ashwagandhy


Pre určité skupiny ľudí je užívanie Ashwagandhy nevhodné. Ak ste tehotná alebo dojčíte, je dobré vyhnúť sa užívaniu Ashwagandhy. Tiež nie je vhodná pri autoimunitnom ochorení, ako je reumatoidná artritída, celiakia, ekzém, autoimunitná porucha štítnej žľazy. Alebo zvýšená funkcia štítnej žľazy. Odporúčané dávkovanie závisí od koncentrácie Ashwagandhy v použitom doplnku. Nemala by sa užívať dlhšie ako tri mesiace.


TIP: Zaujíma vás ajurvéda? Spoznajte všetky princípy ajurvédy v kurze: Online ajurvéda pre moderného človeka. Vďaka kurzu rýchlo pochopíte princípy ajurvédy a budete ich vedieť aplikovať na sebe aj svojej rodine. Vaše poznatky môžete prehĺbiť ajurvédskou diagnostikou.


Článok je len informatívny a nenahrádza odborné vyšetrenie lekárom, ani nemá za cieľ navádzať na zanedbanie či nenasledovanie pokynov lekárov. Napriek tomu verím, že vám priniesol mnoho zaujímavých informácií. Pre viac zaujímavých tipov sledujte stránku Ajurvedar na Facebooku a na Instagrame.Kommentare


bottom of page