top of page
  • Writer's pictureLenka

Čo je ajurvéda a prečo ju vyhľadáva čoraz viac ľudí?

Ajurvéda je najstarším nepretržite praktizovaným systémom zdravotnej starostlivosti na svete. Historické záznamy naznačujú, že ajurvédska medicína vydláždila cestu rôznym odvetviam dnešnej medicíny. Čo je ajurvéda a prečo ju vyhľadáva čoraz viac ľudí? Dozviete sa v článku.

shirodhara

Čo je ajurvéda?


Ajurvéda je holistický prístup k zdraviu navrhnutý tak, aby pomohol ľuďom žiť dlhý, zdravý a vyvážený život. Pojem ajurvéda znamená v doslovnom preklade veda o živote. V Indii sa praktizuje už najmenej 5 000 rokov a stáva sa čoraz populárnejšou aj v západných kultúrach. Základným princípom ajurvédy je predchádzať chorobám a liečiť ich udržiavaním rovnováhy v tele prostredníctvom správneho stravovania a životného štýlu.

Čo je ajurvéda

Ako funguje ajurvéda?


Podľa ajurvédy je každý človek tvorený kombináciou piatich prvkov: priestor, vzduch, voda, oheň, zem. Tieto prvky sa v tele spájajú a vytvárajú tri typy energií nazývané dóše. Tak ako má každý človek odlišné odtlačky prstov, má aj individuálnu dóšu, konštitúciu. Teda špecifickú kombináciu fyzických, mentálnych a emocionálnych charakteristík.

  • Váta riadi telesné funkcie spojené s pohybom, vrátane krvného obehu, dýchania, žmurkania a srdcového tepu. Keď je Váta vyvážená, človek je kreatívny a vitálny. Váta v nerovnováhe vyvoláva strach a úzkosť.

  • Pitta – riadi metabolizmus vrátane trávenia, vstrebávania, výživy a teploty. V rovnováhe vedie Pitta k spokojnosti a inteligencii. Nevyvážená Pitta môže spôsobiť zápaly a vzbudiť hnev.

  • Kapha – riadi rast a budovanie v tele. Dodáva vodu do všetkých častí tela, hydratuje pokožku a podporuje imunitný systém. V rovnováhe dáva Kapha človeku pocity lásky. Nevyvážená Kapha vedie k lenivosti a stagnácii.

Čo je ajurvéda

Vyváženie dóš


Vyváženie, harmonizácia dóš je podstatou ajurvédskej liečby. Pri ajurvédskej diagnostike terapeut vytvára klientovi individuálny plán vrátane správnej stravy, navrhne cvičenia, jogu, fytoterapiu a masáže. Individuálny plán sa vo všeobecnosti zameriava na obnovenie rovnováhy jednej alebo dvoch dóš.


Každé telo má Váta, Pitta aj Kapha dóšu. Ale zvyčajne 1 alebo 2 dóše sú dominantné. Dóše môže narušiť najčastejšie stres, nezdravá strava, nezdravý životný štýl či počasie. Porucha dóše sa v ajurvéde prejavuje ako choroba. Ajurvéda teda predpisuje liečbu, aby sa dóše dostali späť do rovnováhy.

  • Ak sa rozladí Váta, človek má suchú pokožku, je mu stále zima, má rozlietanú, zabudlivú myseľ a môže mať problémy s rozhodovaním.

  • Ak sa rozladí Pitta, môžu sa vyskytnúť kožné problémy, zápaly, pálenie záhy. Mentálne je človek náchylnejší k hnevu a netrpezlivosti.

  • Ak sa rozladí Kapha, potom je ľahké pribrať, zadržiavať vodu, mať pocit ťažkosti, lenivosti a depresie.

Čo je ajurvéda

TIP: Zaujíma vás ajurvéda? Našli ste sa v nejakej dóši? Spoznajte všetky princípy ajurvédy v kurze: Online ajurvéda pre moderného človeka. Vďaka kurzu rýchlo pochopíte princípy ajurvédy a budete ich vedieť aplikovať na sebe aj svojej rodine. Vaše poznatky môžete prehĺbiť ajurvedskou diagnostikou. Prečítajte si viac o ajurvédskej diagnostike.


Článok je len informatívny a nenahrádza odborné vyšetrenie lekárom, ani nemá za cieľ navádzať na zanedbanie či nenasledovanie pokynov lekárov. Napriek tomu verím, že vám priniesol mnoho zaujímavých informácií. Pre viac zaujímavých tipov sledujte stránku Ajurvedar na Facebooku a na Instagrame.Comments


bottom of page