top of page
 • Writer's pictureLenka

Prírodná liečba alergie podľa ajurvédy

Trpíte alergiami? Jeden z najčastejších dôvodov, kvôli ktorému prídu ľudia za ajurvédskym terapeutom, sú práve alergie. Ajurvéda nám ponúka jedinečný pohľad na alergie rôzneho typu a prináša množstvo účinných prostriedkov. Nájdite aj vy zaslúženú úľavu a prečítajte si, ako prebieha prírodná liečba alergie s ajurvédou.

prírodná liečba alergie

Prírodná liečba alergie a ajurvéda


Alergia je precitlivená reakcia organizmu pri kontakte s látkou, ktorá je v skutočnosti neškodná. Príznaky alergie sú výsledkom nevhodnej aktivácie prirodzených obranných mechanizmov organizmu. Telo je navrhnuté tak, aby reagovalo na cudzie látky, ako sú vírusy a baktérie. Ak sa však imunitný systém stane precitliveným, môže prehnane reagovať na rôzne alergény. Hypersenzitívna reakcia teda pochádza z imunitného systému a môže sa prejaviť od mierne nepríjemného pocitu až po smrteľnú anafylaxiu.


Podľa ajurvédy je alergia závislá od alergénu. Alergická látka alebo alergén môže narušiť konkrétnu dóšu alebo kombináciu dóš, takže alergické symptómy sú čisto závislé od toho, aká dóša je kvôli alergénu postihnutá.

 • Kapha je zložená z prvkov zeme a vody = energia súdržnosti, ktorá dominuje počas neskorej zimy a jari. Príznaky Kapha alergieupchatie dýchacích ciest, hlien, nádcha, produktívny kašeľ, sinusitída, ťažoba a bolesti hlavy

 • Pitta je zložená z prvkov ohňa a vody = energia metabolizmu, ktorá dominuje počas leta. Pitta alergia sa prejavuje často na koži ako alergická dermatitída, žihľavka, vyrážky, pálenie, ale aj ako červené, zapálené oči, pálenie záhy, nevoľnosť a zápal v dýchacom trakte

 • Váta je zložená z prvkov vzduchu a éteru = energia pohybu, ktorá dominuje počas jesene a začiatku zimy. Váta alergia sa prejavuje ako suchý kašeľ, kýchanie, suché oči, grganie, nadúvanie, bolesti, nespavosť a nepokoj

Prečo vzniká najviac alergií počas jari?


V ajurvéde termín Satmya znamená tolerancia a Asatmya neznášanlivosť. Asatmya je výsledkom slabého alebo nevyváženého tráviaceho ohňa (Agni). Dôsledkom slabého Agni vznikajú toxíny, zvané Áma. Preto sú alergie bežnejšie u ľudí s veľkou Ámou.


Ajurvéda považuje jar za obdobie, keď je tráviaci na najnižšej úrovni. Počas zimy sa Kapha zvyšuje, ale nespôsobuje nerovnováhu. Na jar však nahromadená Kapha upcháva kanály, čo sa najčastejšie prejavuje ako alergie či jarná únava. Na začiatku je preto potrebné detoxikovať telo od Ámy. Vzniknutá Áma je podľa ajurvédy príčinou všetkých chorôb. Ako druhotný krok nastavíme vhodnú stravu a fytoterapiu.


prírodná liečba alergie

10 ajurvédskych tipov ako zatočiť s jarnými alergiami

 1. Urobte si ajurvédsku očistu. Jar je najlepším obdobím na očistu. Podľa ajurvédy je vhodný detox s kičrí alebo Panchakarma.

 2. Naplánujte si ajurvédsku konzultáciu a zistite momentálnu nerovnováhu dóš vo vašom tele.

 3. Posilnite Agni a odstráňte Ámu. Vyskúšajte tráviace čaje ako je KKF čaj, Tulsi čaj či zázvorový čaj.

 4. Uprednostňujte Kapha upokojujúcu diétu. Minimalizujte studené, ťažké, vyprážané, kyslé a slané jedlá, sladkosti, rafinovaný cukor, rafinovanú múku a mliečne výrobky. Uprednostňujte strukoviny, jemne uvarenú zeleninu, najmä zelenú, hrejivé koreniny ako zázvor, rasca, horčičné semienka, kardamón, kurkuma a škorica.

 5. Zahrňte do dňa rannú rutinu podľa ajurvédy. Zamerajte sa najmä na preplach nosa slanou vodou, ktorý je v jarnom období mimoriadne dôležitý.

 6. Hýbte sa. Zintenzívnite svoje cvičenie. Vyberte si bicyklovanie, rýchlu chôdzu, tanec alebo čokoľvek, čo vás baví. Dávajte si však pozor – ak pobyt vonku vyvoláva alergie, môžete zostať pri cvičení v interiéri.

 7. Vyskúšajte aktívnu jogu s pozdravom slnku. Zahrňte aj hrejivé dýchacie techniky ako je Bhastrika.

 8. Minimalizujte vystavenie chladu. Môžete tiež obmedziť studené sprchy alebo sa uistiť, že nebudete chodiť von s mokrými vlasmi.

 9. Vyhnite sa dennému spánku, ktorý zvyšuje Kaphu.

 10. Pravidelne meditujte. Existuje súvislosť medzi stresom a príznakmi alergie. Okrem posilnenia imunity a ďalších nespočetných zdravotných výhod je meditácia najsilnejším nástrojom na zníženie stresu.

prírodná liečba alergie

Vedeli ste, že? Podľa ajurvédskych princípov niektoré konkrétne jedlo, kombinácia jedla alebo nejaký spôsob prípravy jedla môže viesť k negatívnym reakciám organizmu. A dlhotrvajúca konzumácia môže viesť k dlhotrvajúcim alergiám v tele, ktoré sa stávajú veľmi ťažko liečiteľné. Niektoré potraviny sú veľmi zdravé, ale keď sa kombinujú, vyvolávajú alergie, pretože obsahujú určité látky, ktoré nemôžu existovať spolu s nejakou kombináciou potravín. Medzi nekompatibilné jedlá patria napríklad: kyslé ovocie + mliečne produkty, ryby + mliečne produkty, kyslé potraviny + mliečne produkty.


TIP: Zaujíma vás ajurvéda? Spoznajte všetky princípy ajurvédy v kurze: Online ajurvéda pre moderného človeka. Vďaka kurzu rýchlo pochopíte princípy ajurvédy a budete ich vedieť aplikovať na sebe aj svojej rodine. Vaše poznatky môžete prehĺbiť ajurvédskou diagnostikou.


Článok je len informatívny a nenahrádza odborné vyšetrenie lekárom, ani nemá za cieľ navádzať na zanedbanie či nenasledovanie pokynov lekárov. Napriek tomu verím, že vám priniesol mnoho zaujímavých informácií. Pre viac zaujímavých tipov sledujte stránku Ajurvedar na Facebooku a na Instagrame.

Comments


bottom of page