top of page
 • Writer's pictureLenka

Ajurvéda a tehotenstvo

Hovorí sa, že tehotenstvo býva zázračné obdobie v živote ženy. Mnohé budúce mamičky však počas tehotenstva zažívajú aj náročnejšie chvíle, s ktorými sa musia vedieť popasovať. Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, ako vníma ajurvéda tehotenstvo? Prečítajte si niekoľko zaujímavých tipov, ako sa cítiť dobre aj počas tehotenstva a prežiť toto obdobie v harmónii.

tehotná mamička

Emocionálne zdravie počas tehotenstva


Keďže ajurvéda je holistická prax (berie do úvahy zdravie celého človeka), je dôležité začať s emocionálnym zdravím matky počas tehotenstva. Nezáleží na tom, ako prísne dodržiavate svoju diétu alebo dennú rutinu – ak ste emocionálne vyčerpaná alebo nadmerne vystresovaná, vaše tehotenstvo nemôže byť harmonické.


Podľa ajurvédy je tehotenstvo spojené so zvýšenými hladinami energie Váta v tele. Ak sú dóše matky nevyvážené, môžu sa u nej objaviť rôzne príznaky, najmä počas prvého trimestra.


K vyváženiu Váty by sa tehotné ženy mali zamerať na uzemňujúce, pozitívne aktivity, ako je jemná masáž s nosným olejom alebo meditácia / relaxácia. Tieto aktivity vám pomôžu upokojiť sa v čase stresu a zároveň sústrediť sa na zázrak samotného tehotenstva a neuveriteľnú schopnosť vášho tela priviesť na svet nový život.


Ajurvéda hovorí, že počas tehotenstva všetko, čo matka prežíva, ovplyvňuje aj jej dieťa. Je dôležité uprednostňovať chvíle pozitivity a pokoja a vrátiť sa k ľuďom, činnostiam a koníčkom, ktoré vám prinášajú radosť. Ak matka nie je počas tehotenstva šťastná a vyrovnaná, bábätko môže podľa ajurvédy pociťovať koliku, môže byť plačlivé a mať viac problémov so spánkom.

spokojná mamička

Fyzické zdravie počas tehotenstva


Keďže Váta hrá počas tehotenstva obrovskú úlohu, tehotným ženám sa odporúča konzumovať sattvickú výživnú stravu. To znamená čerstvé, ľahko stráviteľné jedlá, ktoré vyživujú všetky tkanivá (dhátu) matky a nenarodeného dieťaťa. Patria sem potraviny ako je ryža, pšenica, ghee (prepustené maslo), čerstvá zelenina, ovocie a obilniny. Sattvická strava nespôsobujú zápchu ani tráviace ťažkosti a vytvára vyrovnanejší stav mysle. Zároveň pomáha matke užívať si ideálne zdravie a vitalitu a tiež pomáha pri raste dieťatka.


TIP: Jednou z najobľúbenejších ajurvédskych kúr v tehotenstve je jednoduchá denná tinktúra z lyžičky organického mlieka zmiešaná s lyžičkou ghee, ktorá pomáha s príjmom zdravých tukov.


Ďalej faktorom je tráviaci oheň Agni, ktorý býva počas tehotenstva často oslabený alebo nestabilný. To prispieva k bežným príznakom nevoľnosti alebo nedostatku chuti do jedla, ktoré počas tehotenstva zažívajú mnohé ženy. Aby ste tomu zabránili, ajurvédske usmernenia navrhujú niekoľko možných prístupov:

 • Popíjajte každé ráno čaj pripravený zo štvrtiny čajovej lyžičky zázvorového prášku a horúcej vody

 • Semená kardamónu opražte, rozdrvte a zjedzte štipku niekoľko krát počas dňa

 • Nebuďte hladná a jedzte každé 2-3 hodiny, pretože nevoľnosť sa zvyčajne zmierni, keď je v žalúdku jedlo

 • Skúste spať vo vyvýšenej polohe na boku, namiesto spania na chrbte


Pokiaľ ide o cvičenie počas tehotenstva, ajurvéda odporúča ľahké a bezstarostné aktivity. Krátka denná prechádzka sa všeobecne považuje za prospešnú, rovnako ako ukľudňujúca hodina prenatálnej jogy. Vhodné je aj plávanie. Pre bezpečnosť dieťaťa by ste sa mali vyhýbať namáhavým cvičeniam, ako je beh, silový tréning alebo iná energická aktivita.

zdravá strava v tehotenstve

Počas tehotenstva sa vyhnite

 • pôstu, detoxu alebo prejedaniu sa

 • prebdeným nociam a nedostatku spánku

 • dlhým hodinám cestovania vo vozidle na nerovných cestách

 • suchým, ťažkým, fermentovaným alebo horúcim jedlám, alkoholu a fajčeniu

 • zdvíhaniu ťažkých vecí, pretože to zaťaží váš chrbát a brucho

 • sledovaniu správ či filmov, ktoré vo vás vyvolávajú pocity hnevu, smútku alebo strachu

 • dlhému sedeniu na tvrdých povrchoch v nepohodlných polohách

Ajurvéda a tehotenstvo - najčastejšie tehotenské problémy


Aj keď tehotenských problémov môže byť naozaj mnoho, spomeniem 3 najčastejšie ťažkosti, s ktorými za mnou budúce mamičky chodia. Tieto rady sú iba všeobecné a je vhodnejšie prediskutovať každý stav individuálne. Neváhajte sa preto prihlásiť na ajurvédsku konzultáciu a nájsť riešenie na mieru :)


Tehotenská nevoľnosť


V ajurvéde sa pri tehotenskej nevoľnosti odporúča opražiť kardamónové semienka, rozdrviť ich a užívať štipku čajovej lyžičky niekoľko krát denne. Z mojej osobnej skúsenosti je potrebné jesť každé 2-3 hodiny ľahké jedlá po menších dávkach. Nič vyprážané, mastné, pálivé, kyslé. Dobré je mať po ruke ružový hydrolát na osvieženie tváre, spať vo vyvýšenej polohe a používať vhodný tehotenský esenciálny olejček.

tehotenská nevoľnosť

Pálenie záhy v tehotenstve


Na pálenie záhy je podľa ajurvédy najlepšou pomôckou KKF čaj. Ja sama som vďaka nemu zvládla rôzne tráviace ťažkosti spojené s tehotenstvom. Všetko o KKF čaji nájdete v tomto samostatnom článku. Z ajurvédskeho pohľadu je vhodné obmedziť všetky zahrievajúce a fermentované potraviny aj koreniny, ktoré v tele zvyšujú Pitta dóšu. Práve Pitta dóša spôsobuje pálenie záhy. Ak by ste chceli využiť homeopatiu, najčastejším liekom pri pálení záhy je Gastrocynesine, ktorý sa užíva 3-krát denne 15 minút pred jedlom.

pálenie záhy v tehotenstve

Zápaly, infekcie a mykóza v tehotenstve


V tehotenstve sa každá žena stretne so zvýšeným množstvom výtoku, ktorý môže pri nedostatočnej hygiene spôsobovať časté zápaly, infekcie či mykózy. Mimo tehotenstva je najlepším ajurvédskym liekom protizápalová rastlinka NEEM. Neem sa však v tehotenstve neodporúča, preto je potrebné zvoliť miernejšie prostriedky. Čapíky neriešia premnoženie mykózy v celom tele a častokrát poskytujú len dočasné riešenie na pár týždňov / mesiacov. Z ajurvédskeho pohľadu je vhodné zaradiť do stravy laktobacily, napríklad vo forme ajurvédskeho jogurtového nápoja lassí a vyhnúť sa konzumácii bielej múky, pečiva, droždia a bielemu cukru. Do stravy môžete zaradiť protizápalovú chlorellu. Tradičné pôrodné babice a duly odporúčajú 14-dňovú kúru s tinktúrou z kapucínky (2 x 10 kvapiek denne do horúceho čaju, aby vyprchal alkohol), sedacie kúpele v alchemilke s kvapkou tea tree esenciálneho oleja a používanie intímneho gélu s tea tree olejom na čisto prírodnej báze.

mykóza v tehotenstve

Článok je len informatívny a nenahrádza odborné vyšetrenie lekárom, ani nemá za cieľ navádzať na zanedbanie či nenasledovanie pokynov lekárov. Napriek tomu verím, že vám priniesol mnoho zaujímavých informácií. Pre viac zaujímavých tipov sledujte stránku Ajurvedar na Facebooku a na Instagrame.

Comments


bottom of page