top of page
 • Writer's pictureLenka

Suchá masáž Garshana a jej výhody v ajurvéde

Garshana je tradičná ajurvédska suchá masáž vyhľadávaná najmä vďaka jej účinkom proti celulitíde. Perfektne stimuluje pokožku a lymfatický systém, zlepšuje krvný obeh a uvoľňuje nahromadené toxíny v tele. Na vykonanie suchej masáže potrebujete len rukavice z prírodného hodvábu, mäkkú špongiu alebo suchú kefu. Ideálny čas na vykonávanie suchej masáže je jarné obdobie, kedy sa v tele prirodzene zvyšuje dóša Kapha. Prečítajte si celý zaujímavý článok.

Garshana

Garshana je vhodná najmä na jar


Každá dóša prevláda v určitej časti dňa a v určitom ročnom období. V ajurvédskej praxi je dôležité poznať rytmy prírody, vedieť sa s nimi pohybovať a prispôsobovať sa im. V ajurvéde nazývame jar Kapha obdobie. Preto sa na jar začína aj u každého človeka prirodzene zvyšovať Kapha. Vlhké, chladné a ťažké vlastnosti Kaphy sa prejavujú ako nahromadené toxíny, upchávajú energetické kanály a znižujú imunitu. To je dôvod, prečo môže nástup jari spustiť mnohé sezónne nerovnováhy, ako sú alergie, dýchacie ťažkosti, jarná únava, spomalené trávenie a problémy s imunitou. Ajurvédska medicína ponúka niekoľko účinných spôsobov, ako vyvážiť prebytok Kaphy a začať počas tohto obdobia prosperovať. Okrem preplachu nosa slanou vodou je skvelou pomôckou aj suchá masáž nazývaná Garshana :)

Garshana

Garshana a výhody


Garshana pomáha stimulovať lymfatický tok v ľudskom tele. Vykonáva sa pomocou rukavíc zo surového hodvábu, špongiou alebo kefou. Použitie hodvábnej rukavice má však lepší účinok, pretože je šetrnejšia k pokožke. Suchá masáž umožňuje telu očistiť sa od toxínov a podporuje rýchlejšiu detoxikáciu. Je to dobrá masáž na celulitídu. Má podobné účinky ako olejová masáž Abhyanga, avšak Garshana má viac povzbudzujúci účinok, zatiaľ čo Abhyanga je viac upokojujúca.

 • pomáha pri celulitíde (ako sa zbaviť celulitídy prírodnou cestou)

 • stimuluje oblasti, v ktorých sa hromadí celulitída

 • pomáha odstraňovať Ámu (toxíny) z tela

 • podporuje prirodzenú detoxikáciu tela

 • reguluje hmotnosť zlepšením metabolizmu

 • eliminuje všetky blokády v lymfatickom systéme

 • exfoliuje pokožku, odstraňuje odumreté kožné bunky

 • zanecháva pokožku jemnú, pružnú, žiarivú

 • pomáha zvyšovať krvný obeh vo svaloch, zlepšuje svalový tonus

 • stimuluje nervový systém

 • nabudzuje telo aj bez rannej kávy :)

Garshana ako účinná a hlboko detoxikačná ajurvédska terapia sa skvelo dopĺňa k Dinacharye (dennému režimu). Na základe prevládajúcej dóše sa môže vykonávať denne alebo podľa potreby niekoľkokrát týždenne.

Garshana

Pre koho je Garshana vhodná?


Zo suchej masáže budú mať z najväčší úžitok ľudia s Kapha konštitúciou alebo Kapha nerovnováhou, ktorí môžu suchú masáž vykonávať každý deň. Ak ste Pitta konštitúcia alebo máte Pitta nerovnováhu, vykonávajte Garshanu 3-5 krát týždenne. Ak ste Váta konštitúcia alebo máte Váta nerovnováhu, vykonávajte Gasrhanu iba 1-2-krát týždenne a následne si doprajte olejovú masáž Abhyangu na uzemnenie nervového systému.


Ako vykonávať Garshanu?


Garshana sa najlepšie vykonáva pred rannou sprchou, bez použitia akéhokoľvek telového mlieka alebo krému. Existujú dva dôležité spôsoby, ako robiť Garshanu: krúživé pohyby v oblasti kĺbov ​​a dlhé hlboké ťahy po dlhších kostiach.

 1. Začnite tým, že si nasadíte hodvábne rukavice, ktoré sú špeciálne vyrobené pre suchú masáž.

 2. Najprv si krúživými pohybmi premasírujte lakte a zápästia. Tieto jednotlivé ťahy stačí vykonávať 3-5 krát.

 3. Pokračujte dlhými pohybmi od končekov prstov až po podpazušie a nasmerujte lymfu do lymfatických uzlín.

 4. Pokračujte masírovaním brucha krúživými pohybmi. Prejdite krúživými pohybmi na boky a zadok.

 5. Pokračujte krúživými pohybmi na kolenách a potom rovnými pohybmi od kolien smerom hore do slabín.

 6. Pokračujte krúživými pohybmi na členkoch a chodidlách a potom rovnými pohybmi od členkov smerom ku kolenám.

 7. Potom nasleduje sprcha alebo masáž Abhyanga.

Počas vykonávania Garshany si nemasírujte oblasť hrudníka. Presný postup nájdete vo videu:


Garshanu nevykonávajte, ak:

 • máte veľmi citlivú pokožku

 • máte úpal

 • máte zapálenú pokožku

 • máte kožné problémy, ako je psoriáza alebo ekzém

 • máte nejaké otvorené rany

 • cítite sa choro

Ďalšie nápady, ako podporiť jarný detox, nájdete v zaujímavom článku: 3-dňový detox jedálniček s kičrí.

Garshana

TIP: Zaujíma vás ajurvéda? Spoznajte všetky princípy ajurvédy v kurze: Online ajurvéda pre moderného človeka. Vďaka kurzu rýchlo pochopíte princípy ajurvédy a budete ich vedieť aplikovať na sebe aj svojej rodine. Vaše poznatky môžete prehĺbiť ajurvédskou diagnostikou.


Článok je len informatívny a nenahrádza odborné vyšetrenie lekárom, ani nemá za cieľ navádzať na zanedbanie či nenasledovanie pokynov lekárov. Napriek tomu verím, že vám priniesol mnoho zaujímavých informácií. Pre viac zaujímavých tipov sledujte stránku Ajurvedar na Facebooku a na Instagrame.Comments


bottom of page