top of page
astrológia

Vastu Shatra a
Védska astrológia

Ajurvéda je oficiálne uznananá WHO ako najstaršia medicína sveta. V doslovnom preklade znamená "veda o živote". Cieľom ajurvédy je uzdravovanie, udržovanie kvality ľudského tela a dosahovanie dlhovekosti. A to bez kompromisov. 

3 dôvody prečo ajurvéda

 • Ajurvéda je nadčasová a dokonalá veda o zdraví uznaná aj Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Za 5000 rokov, od kedy bola spísaná mudrcami, nepotrebovala ani jednu korektúru. Ajurvédske princípy sú krásne prepojené a nádherne fungujú vďaka individuálnemu prístupu k človeku. 

 • Ajurvéda hľadí na každého človeka ako na unikát. V ajurvéde vieme, že to čo pomôže jednému človeku, môže druhému poškodiť. Preto je ajurvéda veľmi cenená pre individuálny a láskavý prístup ku každej živej bytosti na tejto Zemi. 

 • Ajurvéda nerieši len zdravotný problém, ale pomôže človeku opäť vrátiť stratenú životnú silu a energiu. V doslovnom preklade znamená “veda o živote” a jej cieľom je udržiavanie kvality ľudského tela a dosahovanie dlhovekosti. 

ajurveda

Filozofia ajurvédy

Slovo ajurvéda pochádza zo sanskritu (starobylý jazyk) a prekladá sa ako „veda o živote“ alebo „poznanie života“. „ Ayus “ znamená život a „ véda “ znamená veda, poznanie. Ajurvédska medicína je holistická, vníma telo a myseľ ako celok. Ajurvéda lieči nielen fyzické ťažkosti človeka, ale mení aj životný štýl, aby pomohla udržať alebo zlepšiť zdravie. Cieľom ajurvédy je dosiahnuť rovnováhu tela a optimálne zdravie dodržiavaním zákonov prírody. 

Ajurvédska medicína má viac ako 5000 rokov a je uznaná ako najstaršia medicína sveta. Tento najstarší liečebný systém predchádza mnohým iným medicínskym systémom na svete. Vrátane tradičnej čínskej medicíny (TCM), modernej prírodnej medicíny či aromaterapie, ktoré majú pôvod v ajurvéde. 

Ajurvéda náš učí prevziať zodpovednosť za svoje zdravie od vlastných rúk. A to prijímam zdravej ajurvédskej stravy vhodnej pre našu dóšu, nastavením správneho životného štýlu a dodržiavaním denných a sezónnych rutín. Cieľom nie je len liečenie chorôb, ale hlavne prevencia - udržanie a zachovanie zdravia a snaha o rovnováhu čistej mysle a energického tela. Podľa ajurvédskej filozofie sa všetko vo vesmíre skladá z piatich prvkov – z priestoru, vzduchu, ohňa, vody a zeme. 

 

Päť prvkov je prítomných v našom tele ako tri telesné inteligencie (dóše): Váta , Pitta a Kapha. Každá dóša je zodpovedná za rôzne funkcie v tele. Ľudské telo má do určitej miery zastúpenú každú dóšu, ale väčšinou prevažuje len jedna alebo dve dóše (preto hovoríme, že je niekto napr. Váta, alebo Pitta-Kapha). Rovnováha troch dóš sa neustále mení v závislosti od ročného obdobia a dokonca aj od dennej doby. Cieľom je dosiahnuť rovnováhu vo všetkých troch dóšach. Keď nie sú v rovnováhe, hromadia sa v tele toxíny a môže sa objaviť choroba.

 

 

 

Váta dóša - tvorená prvkom priestoru a vzduchu

​Váta sa v našom tele prejavuje rovnakými vlastnosťami ako priestor (éter) a vzduch. Je suchá, chladná, premenlívá rýchla a ľahká. V tele zodpovedá za všetok pohyb vrátane obehu, vylučovania, nervových impulzov a dýchania. Mentálne môžeme Vátu pozorovať pri toku myšlienok. Typickou predstaviteľkou Váta dóše je Keira Knightley (herečka z Pirátov z Karibiku) alebo spevák Mick Jagger.

Váta nerovnováha sa prejavuje ako:

 • Suchosť pokožky

 • Nespavosť

 • Zápcha

 • Úzkosť a obavy

 • Nervozita

vata pitta kapha
51149916_s.jpg

Pitta dóša - tvorená prvkom ohňa a vody

Pitta má v tele vlastnosti ohňa a vody, hoci oheň je dominantný. Je horúca, ľahká, mierne mastná. Pitta je zodpovedná za premenu potravy na živiny a za metabolické funkcie vo všetkých našich orgánoch a tkanivách. Mentálne sa Pitta prejavuje ako inteligencia, preto  hovoríme, že ľuďom s prevahou Pitty to veľmi "páli". Typickou predstaviteľkou Pitty je herečka Julianne Moore alebo Nicole Kidman. 

Pitta nerovnováha sa prejavuje ako: 

 • Hnev

 • Podráždenosť

 • Podráždenie pokožky a vyrážky

 • Poruchy trávenia a pálenie záhy

 • Problémy s pečeňou a žlčníkom

 • Návaly horúčavy

pitta dóša

Kapha dóša - tvorená prvkom vody a zeme

Kapha predstavuje v tele vlastnosti zeme a vody. Je vlhká, ťažká, mastná, ​​a chladná. Kapha dáva stabilitu, štruktúru, rast, ochranu, vytrvalosť, pokoj a súdržnosť. Mentálne Kapha riadi pamäť, schopnosť učiť sa a podporuje v nás vlastnosti lásky a pokoja. Typickou predstaviteľkou Kapha dóše je speváčka Adele alebo Beyoncé. 

Kapha nerovnováha sa prejavuje ako:

 • Nadváha

 • Lenivosť

 • Pomalé trávenie

 • Mastná pleť

 • Dýchacie problémy

 • Alergie a senná nádcha

 • Cysty, nádory

kapha dóša

Prakrti a Vikrti

Prakrti je kombináciou dóš, s ktorými sa človek narodil. Zostáva konštantná po celý život človeka a je ovplyvnená dóšami našich rodičov, vrátane psychického a fyzického stavu rodičov v čase počatia a stravou a životným štýlom matky počas tehotenstva. Dóše, ​​ktoré sú dominantné pri narodení, určujú fyzické vlastnosti, osobnosť a akékoľvek tendencie, ktoré môžu viesť k špecifickým typom zdravotných problémov človeka.

Vikrti je dôvodom, prečo ľudia vyhľadávajú lekára. Vikrti znamená rozladenie nášho prirodzeného stavu, teda Prakrti. Nesprávna strava, zlý životný štýl, príliš veľa stresu, zmena ročných období a iné environmentálne faktory môžu spôsobiť nerovnováhu. Nerovnováha sa môže prejaviť charakteristikami dóše, ktorá sa líši od vašej pôvodnej Prakrti. Napríklad, môžete byť Kapha Prakrti, ale máte suchú pokožku, ktorá by bola Váta Vikrti.

Cieľom liečenia je dostať Vikrti späť na Prakrti, tak aby Vikrti = Prakrti.

Poznaním Prakrti a Vikrti môžeme riešiť príčinu zdravotného problému, ako aj udržiavať rovnováhu s našou pôvodnou konštitúciou. Zároveň môžeme lepšie pochopiť, prečo máme určité osobnostné črty, emocionálne sklony, čo máme a nemáme radi a prečo sme náchylní na niektoré choroby. 

Chcete zistiť aktuálnu nerovnováhu vo vašom tele? Objednajte sa na ajurvédsku diagnostiku tu.

ajurvédska diagnostika

Ajurvédska

diagnostika

Anytime, Anywhere

bottom of page